2016 in review – final National rankings for WA Fencers

Final Australian rankings for WA fencers.

Open Australian Rankings (Top 20)


Open Men’s Epee
  • 2 John Downes
  • 12 James Lewis
  • 13 Scott Rawlins
  • 16 Axel Vekemans
Open Men’s Foil
  • 8 Marek Jamrozy
  • 10 Max Findley
  • 16 Dylan Devenish
Open Men’s Sabre
  • 6 Jadryn Dick
  • 10 Zak Leonhard
  • 16 Andrew Scott

Open Women’s Epee
  • 7* Bernardette Lee
  • 15 Alanah Maclaurin
  • 16 Nikita Mawhirt
Open Women’s Foil
  • 6 Abi Lee
Open Women’s Sabre
  • 7 Marissa Black
  • 7 Abi Lee
  • 10 Sian Webster
  • 13 Emma Johnson
  • 20 Lisa Blyth

Veteran Australian Rankings (Top 10)


Veterans Men’s Epee (by age group)
  • 1 (70) Gary Sudran
  • 5 (70) Robert Wong
  • 2 (40) Adrian Paxman
  • 10 (40) Bobby Emmanuel
  • 10 (40) Ben Peden
Veterans Men’s Foil (by age group)
  • 1 (70) Gary Sudran
  • 5 (60) Michale Macrae
  • 3 (50) Steve Johnson
  • 1 (40) Marek Jamrozy
  • 3 (40) Justin Aloi
Veterans Men’s Sabre (by age group)
  • 1 (70) Gary Sudran
  • 2 (70) Robert Wong
  • 1 (50) Steve Johnson
  • 4 (50) Max Lebedev
  • 6 (50) Richie Kuhaupt
  • 8 (50) Drew Foley
  • 3 (40) Damian Kneale
  • 4 (40) Malcolm Davies
  • 9 (40) Chris Stronach

Veterans Women’s Epee (by age group)
  • 5 (60) Sandy Schwarz
  • 4 (50) Izzy Ellis
Veteran Women’s Foil (by age group)
  • 3 (60) Sandy Schwarz
Veteran Women’s Sabre (by age group)
  • 1 (60) Sandy Schwarz
  • 2 (60) Lindy Porter
  • 2 (40) E-K Gulland

Under 23 (Top 20)

U23 Men’s Epee
  • 10 Lachlan Bunney
  • 20 George Dale
U23 Men’s Foil
  • 15 Max Findley
U23 Men’s Sabre
  • 3 Jadryn Dick
U23 Women’s Epee
  • 11 Alanah Maclaurin
  • 12 Nikita Mawhirt
U23 Women’s Foil
  • 8 Abi Lee
U23 Women’s Sabre
  • 5 Sian Webster
  • 6 Abi Lee
  • 8 Emma Johnson
  • 10 Tori Leonhard
  • 15 Freya North-Hickey

Junior (Top 20)

Junior Men’s Epee
  • 14 Lachlan Bunney
  • 16 George Dale
Junior Men’s Sabre
  • 19 Alex Brown
Junior Women’s Epee
  • 7 Alanah Maclaurin
  • 8 Nikita Mawhirt
Junior Women’s Foil
  • 17 Emma Johnson
Junior Women’s Sabre
  • 3 Sian Webster
  • 5 Emma Johnson
  • 9 Freya North-Hickey
  • 10 Tori Leonhard

Cadet Top 20

Cadet Men’s Epee
  • 5 Lachlan Bunney
  • 7 George Dale
  • 17 Antonio Ruffo
Cadet Men’s Foil
  • 12 Tom Harvey
  • 12 Antonio Ruffo
Cadet Men’s Sabre
  • 12 Alex Brown
  • 17 Esteban Hoarau
  • 19 Tom Austin
  • 20 Lohrrin Foley
Cadet Women’s Epee
  • 7 Nikita Mawhirt
  • 11 Emma Johnson
  • 11 Sarah James
  • 14 Isabel Longbottom
  • 16 Kate Curtis
Cadet Women’s Foil
  • 15 Emma Johnson
Cadet Women’s Sabre
  • 3 Emma Johnson

Under 15 Top 20

U15 Men’s Epee
  • 1 George Dale
  • 7 Aron Thian
  • 11 Flynn Warner-Stanton
U15 Men’s Foil
  • 4 Aron Thian
U15 Men’s Sabre
  • 7 Esteban Hoarau
  • 9 Raphael McCrackan
  • 11 Aron Thian
U15 Women’s Epee
  • 4 Emma Johnson
  • 6 Sarah James
U15 Women’s Foil
  • 5 Emma Johnson
U15 Women’s Sabre
  • 3 Emma Johnson